O růži a výjimečnosti růžového oleje

rosedamascRůžový olej je snad jeden z nejznámějších a nejstarších olejů vůbec. Má všestranné terapeutické účinky. Uklidňuje mysl, chrání před útoky zvenčí, disponuje očistným efektem, uvolňuje bloky na srdci a napětí a strachy v mysli.
Ten kdo používá růžový olej je pod ochranou "Matky boží". Růže transformuje negativní energie v pozitivní a chrání celou bytost. Doslova vytváří hojivý růžový obal. Kultivary Rosa x damascena byly pěstovány již Peršany 2000 let př.n.l.a rozšířeny byly také v zahradách starého Řecka a Říma. Damašské růže pocházejí z teplých oblastí a mají proto rády slunné a teplé polohy. Vyznačují se výjimečnou vůní a jsou odedávna pěstovány jako surovina k výrobě růžové vody a růžového oleje. Tento atrak (esenciální olej extrahovaný z okvětních lístků různých druhů růže) byl kdysi vyroben v Indii, Persii, Sýrii a Bulharsku, kde je produkcí známá především oblast "Rose Valley" kolem města Kazanlaku. Z této krásné balkánské země pochází asi 70% produkce veškerého růžového oleje na světě.
 
Damascénky tvoří silné, otevřené keře, které dosahují výšky až 2,5 m. Větve jsou obloukovitě převislé, jemné se silnými, zakřivenými ostny. Jisty jsou vejčité, šedozelené, na líci hladké, na rubu měkce chlupaté. Květní stonky jsou tenké, proto se pod tíhou plných květů ohýbají, což keři dodává romantický vzhled. Šípky jsou červené, lahvicovité, dlouhé do 2,5 cm.
Růžový olej lze použít jako parfém nebo součást parfému, do koupelí nebo přímou aplikací na tělo. Například na oblast hrudníku, srdce nebo ženských orgánů.

Vyrábí se parní destilací z okvětních lístků. Proces destilace okvětních lístků nebo květů je podstatně složitější a časově náročnější než u listí nebo celých rostlin. V přepočtu je potřeba na výrobu 1 kg růžového oleje 3 000 - 3 500 kg květů a na 28 g oleje připadne asi 60 000 květů růží.

Ředí se v poměru 2-5 kapek do 5 ml nosného oleje. 

Růžový olej nelze synteticky nahradit a jeho silice obsahují nejvíce složek ze všech olejů. Tím se stává jedinečným a všetraným pomocníkem. Růžový olej má chladivé účinky, reguluje funkci jater a pomáhá zlepšit tok žluči. Uvolňuje potlačovaný hněv, což napomáhá při srdeční činnosti, tišší bušení srdce, bolesti na hrudníku a posiluje  krevní oběh.
Je to jeden z největších olejů na ženské problémy a pohlavní orgány. Často je používám při silné menstruci nebo jako děložní tonikum. Působí jako afrodiazikum a zvyšuje pohlavní touhu a výkonost, a to jak u žen, tak i mužů.

Velmi často je používán při výrobě krémů pro jeho vlastnost regenerovat, zacelovat a omlazovat kožní buňky. Jeho "Freezing point" (teplota při které olej tuhne) je kolem 16-23°C. Tento efekt pomáhá při hojení jizev a ran. V přírodě se květ růže v chladu zavře (zatáhne), aby zvládla i nižší teploty a ochranila se před zimou. Tato vlastnost zůstává i u vonné esence/oleje. Pomáhá při zánětech a exemech.
Na emoční a mentální úrovni uklidňuje naši mysl, uvolňuje strachy a harmonizuje emoční hladiny hněvu. Pomáhá nám překonat odmítnutí nebo ztrátu milované osoby a především nás učí sebelásce. Přináší pokoj duši, optimismus i v nejtěžších chvílích a dosáhne až nejhlubší úrovně duše.


Existují dva hlavní typy růžového oleje; Rose ottos jsou extrahovány parní destilací, zatímco růžové absolutní hodnoty jsou získány extrakcí rozpouštědlem nebo extrakcí oxidu uhličitého s nadkritickým využitím, přičemž absolutní hodnota se používá častěji v parfumerii. Dokonce i s vysokou cenou a příchodem organické syntézy jsou růžové oleje stále možná nejvíce používaným esenciálním olejem v parfumerii.

Destilace růžového oleje

V procesu destilace jsou velké kotle, tradičně z mědi, naplněny růžemi a vodou ae jsou zahřívány po dobu 60-105 minut. Odpařená voda a růžový olej pak vstupují do kondenzačního zařízení a shromáždí se v baňce. Tato destilace poskytuje velmi koncentrovaný olej, přímý olej, který tvoří asi 20% konečného produktu. Voda, která se kondenzuje spolu s olejem, je vypuštěna a redestilována kohotací, aby se získaly ve vodě rozpustné frakce růžového oleje, které jsou nezbytnou složkou aroma které tvoří 80% velkého objemu oleje. Oba oleje jsou kombinovány a výsledkem je olej zvaný Rose otto.
Essence má velmi silnou vůni až zápach, které je však po zředění velmi příjemná a používá se do parfémů.
Kvůli teplu potřebnému pro destilaci ale některé sloučeniny extrahované z růže podléhají denaturaci nebo chemickému rozkladu. Až takovému, že výsledný růžový olej se vůní "čerstvým" růžím vůbec nepřibližuje.
Hydrosolová část destilátu je známá jako růžová voda. Tento levný vedlejší produkt je široce používán jako potravinářská příchuť, stejně jako při péči o pokožku.

 

Esenciální olej z růže a přínosy pro zdraví

 - některé léčebné a zdravotní přínosy růžového esenciálního oleje:

Antidepresivum

Olej z růže zvyšuje sebevědomí a duševní sílu, je bojovníkem boji proti depresi. Tento olej může být velice užitečný při odvracení deprese vznikající z jakéhokoli důvodu, také zmírňuje úzkost. Tento olej je široce používán v aromaterapii – vyvolává pozitivní myšlenky, duchovní relaxaci a pocity radosti, štěstí a naděje.

Použití růžového oleje proti depresi: Pokud máte někdy pocit úzkosti, zkuste dát pět kapek tohoto oleje a pět kapek levandulového oleje do difuzéru na noční stolek před spaním.

Antiflogistikum, protizánětlivý

Esenciální olej z růže může být velmi přínosný v případech zánětu způsobeného mikrobiální infekcí. Jeho používání může vést ke zlepšení souvisejících stavů, jako je revmatismus, artritida, dna a horečka.

Antiseptikum

Jedná se o luxusní způsob léčby ran. Tento olej můžete použít pro ošetření ran, místo běžných antiseptických prostředků. Lokální použití růžového oleje na rány pomáhá chránit před septickými a vývojovými infekcemi.

Snižuje svalovou křeč a napětí (antispasmodikum)

Růžový esenciální olej účinně odstraňuje křeče v dýchacím systému i střevech, stejně jako svalové křeče v končetinách. Pomáhá také léčit křeče.

Afrodiziakum

Od boha Amora až po moderní milovníky – všichni ví, jak jsou v romantice nepostradatelné růže.Základním prvkem, který dělá růže romantické, je právě esenciální olej květiny. Jeho vůně vás může nabudit, posiluje libido, vyvolává romantické pocity. Může pomoci se snižováním příznaků sexuální dysfunkce, erektilní dysfunkcefrigidity a celkově posiluje sexuální aktivity partnerů. 

Má stahující vlastnosti

Stahující (adstringentní) vlastnosti esenciálního oleje z růže má mnoho výhod. Zpevňuje dásně a vlasové kořínky, tónuje kůži a svaly, krevní cévy. Svými vlastnostmi tento olej poskytuje ochranu proti předčasnému vypadávání zubů a vlasů, bojuje proti vráskám, ztrátě pevnosti svalů v břišní oblasti a svalů končetin spojených se stárnutím.

Zabíjí bakterie

Tento olej je skutečně dobrý baktericidMůže být použit při léčbě průjmů, cholery, otravy potravinami a dalších onemocnění způsobených bakteriemi. Dále může léčit interní bakteriální infekce, jako jsou onemocnění tlustého střeva, žaludku, střev a močových cest, stejně jako vnější infekce na kůži, uších či očích.

V roce 2010 zveřejnili čínští vědci studii, která odhalila, že růžový olej vykazuje jednu z nejsilnějších baktericidních aktivit ve srovnání s deseti dalšími oleji. Také zjistili, že po pěti minutách byla bakterie propionibacterium acnes (bakterie odpovědné za akné) zcela zničena!

Skvělý na jizvy

Růžový olej je také skvělý pro ty, kterým záleží na jejich vzhledu. Nejen, že tento olej je skvělý na rány, také zjemňuje jizvy, i jizvy po akné a neštovicích. Působí na vyblednutí strií, jizev po chirurgickém zákroku a různé praskliny spojené s těhotenstvím a porodem. Většina z toho je způsobena antioxidační aktivitou růžového esenciálního oleje, který vyvolává hojivé procesy pokožky.

Čistí krev

Růžový esenciální olej čistí krev tím, že pomáhá při odstraňování a neutralizaci toxinů. Jakmile je vaše krev vyčištěná a neobsahuje toxiny, jste chráněni před různými škodlivými účinky, jako jsou různé vyrážky, vředy a kožní onemocnění, stejně jako vážnější stavy, které mohou vyvolat volné radikály, jako je rakovina a srdeční onemocnění.

Upravuje nepravidelnou menstruaci

Tento olej je také emenagogum – látka upravující nepravidelnou menstruaci. Stimuluje totiž sekreci hormonů, které vyvolávají menstruaci. Je tedy zvláště účinný u těch žen, které trpí nepravidelnou menstruací.Rovněž uvolňuje křeče, nevolnost a únavu + snižuje bolest spojenou s menstruací a postmenopauzálním syndromem.

Má hemostatické vlastnosti

Tato vlastnost esenciálního oleje z růží může být velmi užitečná pro osoby trpící krvácením (krvácení, vnější nebo vnitřní) po úrazech nebo operacích. Urychluje srážení a koagulaci krve a zastavuje nadměrné krvácení. Tato jeho vlastnost může doslova zachránit váš život.

Pro zdraví jater

Růžový esenciální olej je dobrý pro zdraví jater. Zachovává je silná, fungují s ním správně a chrání před infekcemi. Léčí také problémy, jako je nadměrný tok žluči a kyselin.

Poslouží i jako projímadlo

Tento olej může sloužit jako neškodné a účinné projímadlo s krásnou vůní. Nezpůsobuje žádné nežádoucí vedlejší účinky.

Na uklidnění žaludku

Růžový olej uklidňuje žaludek, pomáhá mu správně fungovat a chrání před infekcemi. Také chrání před žaludečními vředy, které se často vyvíjejí kvůli nadměrné tvorbě kyselin a jejich uvolňování do žaludku.

Růžový olej pro zdraví a krásu vaší pokožky

Existuje mnoho vlastností růžového esenciálního oleje, které jsou prospěšné pro vaši pokožku. Antimikrobiální a aromaterapeutické výhody jsou samy o sobě dobrým důvodem k tomu, abyste použili tento olej do svých domácích krémů.

Použití růžového oleje proti akné: Pokud trpíte akné, dávejte jednu kapku čistého růžového esenciálního oleje na akné třikrát denně. Ujistěte se, že používáte sterilní bavlněný tampón. Pokud je tento olej pro vás moc silný, trochu ho zřeďte pomocí kokosového oleje

Upozornění: Může pomáhat s bolestmi hlavy, pokud se používá v mírných koncentracích. Ale jeho silná vůně může dělat pravý opak, pokud se používá ve velmi vysoké koncentraci. Také by raději neměl být používán během těhotenství, protože neexistují žádné konkrétní důkazy o tom, zda účinky růžového esenciálního oleje mohou být přeneseny na plod. V extrémních situacích by mohl způsobit potrat, takže je nejlepší, aby se mu těhotné ženy vyhnuly.

zdroj: www.clairsoil.cz + www.rehabiltace.info